sobota, 14 stycznia 2012

Nietrzeźwość, a wypadek przy pracy

Nietrzeźwość, a wypadek przy pracy

Autorem artykułu jest Zdzisław Dziadkowski



Czasami podczas badania wypadków przy pracy mamy do czynienia z nietrzeźwością poszkodowanego lub będącego pod wpływem innego środka odurzającego i zastanawiamy się czy taki stan jest przyczyną wypadku przy pracy.

Na budowach mamy często do czynienia z pracownikami lekceważącymi podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Często pracownicy budowlani przystępują do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub pod wpływem innych środków odurzających. Nie rzadko nadzorujący pracą "przymykają oko" na nietrzeźwość pracowników w czasie wykonywania pracy na budowie.

Stan nietrzeźwości często jest jedną z przyczyn wypadków przy pracy, ale nie zawsze. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, zależy to od wielu czynników . Jednym z takich przykładów wpływu stanu nietrzeźwości na zaistnienie wypadku przy pracy może być poniższy przykład:

"Nietrzeźwy pracownik (lub będący pod wpływem innego środka odurzającego) pracujący na budowie przechodząc koło rusztowania został uderzony przez spadającą z wysokości deskę w wyniku czego przewrócił się i złamał sobie nogę." Gdyby pracownik był trzeźwy i znalazł się w tym samym czasie w tym samym miejscu też zostałby uderzony i doznał takiego samego urazu. W takim przypadku do wypadku przyczyniło się, uderzenie deską, a nie stan nietrzeźwości poszkodowanego pracownika. Należy zaznaczyć, że stan nietrzeźwości pracownika jest ciężkim naruszeniem dyscypliny pracy i uzasadnia wyciągnięcie konsekwencji, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę, natomiast nie stanowi zerwania więzi z pracą.

Mam nadzieję, że przytoczony przypadek będzie pomocny przy rozpatrywaniu podobnych wypadków przy pracy pracownikom służb BHP .

---

Zdzisław Dziadkowski


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz